Blog

raylı dolap nedir

Raylı Dolap Nedir?

Raylı dolap nedir sorusu aslında çok rahat yanıtlanabilecek bir sorudur.  Çünkü sorunun cevabı aslında soruda gizlidir. Raylı dolap (ya da sürgülü dolap) isminden de çok rahat anlaşılacağı üzere ray sistemli kapakları olan dolaplara verilen addır. Normal dışarı veya içeri açılan kapaklara sahip dolaplardan farklı olarak raylı dolaplar sürgülü kapak sistemine sahiptir. Ve raylı dolap kullanıcıları dolabı kullanmak için sağa sola hareket ettirerek dolapların kapaklarını açarlar. Raylı dolaplar bu kapak kısmında bulunan raylardan ötürü raydolap veya raylı dolap isimleriyle anılırlar.

Raylı Dolap ile Normal Dolapların Farkları Nelerdir?

Normal kapaklara sahip olan ve alışılan düzendeki dolaplar kapağın dışarıya doğru açılması prensibi ile çalışırlar.  Yani kullanıcı dolabı yerleştirmek için odada planlama yaparken kapağın açılma mesafesini de düşünmeli ve kapağın açılacağı kadar boyuttaki alanı boş bırakmalıdır.  Tam burada az önce cevapladığımız raylı dolap nedir sorusu gündeme gelerek kullanıcılara tamamen farklı bir alternatif sunar. Raylı dolap sürgü ya da diğer bir tabirle ray sistemine sahip olduğu için bu ekstra mesafeye ihtiyaç duymaz. Genellikle tüketicilerin ilk tercihi olan  bu dolapların en önemli özelliği, odada kapakların açılma mesafesinden doğan yer kaplama alanını daraltmasıdır. Kapılar ray sistemi ile yana doğru açılabildiği için, direkt kulp  ile ileriye doğru açma mesafesini yarıya indirir,  Ve bu da dar alanlarda daha fonksiyonel bir kullanım yaratır.

Raylı Dolap nerelerde tercih edilebilir?

Raylı dolap nedir sorusundan sonra en sık sorulan soru da raylı dolap nerelerde tercih edilebilir sorusudur. Raylı dolaplar günümüzde en sık yatak odalarında tercih edilmektedir. Ama yatak odasının yanı sıra genç odalarında vestiyer olarak ev veya ofis girişlerinde, ofis veya çalışma odalarında dolap olarak , saklama kapasitesi gereken yerlerde, yemek odalarında , oturma gruplarında kısacası dolap ihtiyacı bulunan her yerde raylı dolap kullanılabilir. Raylı dolapların yatak odalarından sonra en çok tercih edildiği yerler ise giyinme  odaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Raylı dolaplar istenilen ebatlarda ve istenilen yere uygun ölçülerde yapılabilir olmasıyla dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra fabrikasyon raylı dolap çeşitleri de mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan MDF Raydolap Fiyatları başlıklı makalemizde mdf mi sunta mı, mdf ray dolap ve mdf ray dolap fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

porno izle